Přihlásit se jako nájemník Přihlásit se jako majitel Přihlásit se jako firma
Pro majitele · 18. září 2019 · 4 minuty čtení

Pronájmy v médiích #018

Přinášíme vám souhrn toho podstatného, o čem se psalo v českých médiích o tématu PROPTECHU, pronajímání, realit a developmentu. Každý týden pro vás připravujeme výběr těch nejdůležitějších článků, ke kterým přidáváme krátkou anotaci a odkaz na původní zdroj.

Týden od 9. září 2019

Fiala (ODS): Vyšší daně a regulace nové byty nepostaví

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Fiala-ODS-Vyssi-dane-a-regulace-nove-byty-nepostavi-595226

Petr Fiala z ODS se na Facebooku vyjádřil k řešení bytové krize. Dle něj by měl mít na vlastní bydlení nárok každý, kdo se o něj snaží, a to tehdy, když bydlení chce. V aktuální situaci však začíná být pořízení vlastního bydlení problémem i pro střední třídu. Pravděpodobnými viníky jsou pak extrémně složitá stavební povolení, existence daně z nabytí nemovitosti či špatně plánovaný rozvoj některých měst. Proto je třeba se zaměřit na uvolnění podmínek pro získání stavebního povolení či zrušení daně z nemovitosti (ne na další zdanění krátkodobých pronájmů, zdanění prázdných bytů a jiné nesmyslné návrhy ostatních stran).

First significant B2B real estate transaction simulated on Blockchain

https://www.osborneclarke.com/news/first-significant-b2b-real-estate-transaction-simulated-on-blockchain/

Jedna z největších obchodních transakcí roku 2017, při níž došlo k prodeji budovy IN / OUT SFL Primonial REIM, byla nasimulována za pomoci Blockchain technologie. Jednalo se tak o historicky první realitní transakci, ke které byla tato technologie využita. Iniciativou byla identifikace kroků v procesu nákupu/prodeje, které by mohly být usnadněny či zajištěny a poté převedeny do obchodní aplikace, aby mohlo být navázáno spojení s blockchainovou technologicí Ethereum.

Stovky pražských domácností čeká příští rok výměna starých kotlů. Metropole je chce zakázat

https://www.e15.cz/domaci/stovky-prazskych-domacnosti-ceka-pristi-rok-vymena-starych-kotlu-metropole-je-chce-zakazat-1362180

Pražští radní odsouhlasili návrh městské vyhlášky, ve které je v plánu zákaz topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích spadajících do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Nyní je nutné, aby návrh odsouhlasilo zastupitelstvo. Kotle těchto dvou emisních tříd se od roku 2014 nesmějí vůbec prodávat, provoz pak bude zakázán od roku 2022. Výměna starých kotlů bude podpořena evropskými fondy, tzv. kotlíkovými dotacemi, o které mohou lidé zažádat.

Inflaci táhne nahoru zdražující bydlení. V srpnu skončila těsně pod třemi procenty

https://www.e15.cz/domaci/inflaci-tahne-nahoru-zdrazujici-bydleni-v-srpnu-skoncila-tesne-pod-tremi-procenty-1362213

Největší vliv na meziroční zvyšování cen má bydlení, kdy byly nájmy v srpnu o 3,9 % vyšší než vloni, vodné a stočné se zvýšilo o 2,6 % a zemní plyn o 3,6 %. Inflace se na relativně vysoké úrovni dle ekonomů bude držet i po zbytek letošního roku. Spolu s plánovaným zvýšením spotřebních daní na počátku příštího roku dojde pravděpodobně k růstu spotřebitelských cen. Jelikož však dochází k celosvětovému pomalejšímu růstu ekonomiky, očekává se také zpomalení růstu HDP České republiky, což by mohlo vést opět ke zmírnění inflace v průběhu roku 2020.

Banky zlevňují hypotéky a začínají hon na klienty

https://www.e15.cz/ceny-bytu/banky-zlevnuji-hypoteky-a-zacinaji-hon-na-klienty-1362255

Skrze pokles sazeb na trhu a chybějící obchody mohlo dojít k poklesu úrokových sazeb na bydlení. UniCredit Bank tak např. u hypoték s fixací do 10 let nabízí sazbu 2,22 %, Česká spořitelna nabízí hypotéku s fixací na 10 let za 2,54 %. Velké banky však boj o klienty pociťují o něco méně než ty menší, což by mohlo mít za následek tlak na prodej podpořený snižováním úrokových sazeb ke konci roku. Skrze nízké sazby na mezibankovním trhu se však dá očekávat další zlevňování hypotečních úvěrů (aktuální sazby na mezibankovním trhu odpovídají hodnotám z roku 2017, kdy se ceny hypoték pohybovaly v průměru na 2,1 %).

Německá Levice si zadala právní posudek, který posvěcuje vyvlastnění bytů

https://www.e15.cz/ceny-bytu/nemecka-levice-si-zadala-pravni-posudek-ktery-posvecuje-vyvlastneni-bytu-1362273

Dle agentury Bloomberg je vyvlastnění bytů největších berlínských pronajímatelů naprosto v souladu s německou ústavou a tamními zákony. Pokud by však tuto iniciativu berlínská radnice posvětila a byty skutečně převzala, muselo by dojít k vyplacení kompenzace - ta by však v žádném případě nemusela být ve výši tržních cen bytů. Nejprve je však nutné pro tuto iniciativu (tzn. vyvlastnit byty jedné z největších berlínských realitních společností Deutsche Wohnen) získat 170 tisíc podpisů, aby bylo na téma vyvlastňování bytů otevřeno referendum. Spolu se zastropováním nájemného, k jehož schválení by mohlo dojít v říjnu, by se jednalo o další rázný politický krok vedoucí ke zlepšení dostupnosti berlínského bydlení.


Zveřejněno na Flatio blogu:

Jak vybrat investiční byt na pronájem

https://www.flatio.cz/blog/jak-vybrat-investicni-byt-na-pronajem

Přemýšlíte nad koupí investiční nemovitosti, ale nejste si jisti, zda se v současné době vyplatí? Nebo si nevíte rady, jak takovou nemovitosti vybrat a na co všechno se při výběru zaměřit? Pak právě pro vás je náš nový investiční speciál, ve kterém si rozebereme právě problematiku investičních bytů. V prvním díle se zaměřujeme právě na výběr investičního bytu a zhodnocení aktuální tržní situace.

Přidejte se ke stovkám spokojených majitelů. Na Flatio vše vyřídíte online, budete mít méně starostí a více času.

Sdílejte tento článek:
Doporučujeme
Jak se daní příjmy z pronájmu bytů
Aktuálně - Vládní omezení ubytovacích služeb se Flatio netýká
Flatio x NomadX