Přihlásit se jako nájemník Přihlásit se jako majitel Přihlásit se jako firma
Pro majitele · 18. prosinec 2019 · 9 minut čtení

Pronájmy v médiích #031

Přinášíme vám souhrn toho podstatného, o čem se psalo v českých médiích o tématu PROPTECHU, pronajímání, realit a developmentu. Každý týden pro vás připravujeme výběr těch nejdůležitějších článků, ke kterým přidáváme krátkou anotaci a odkaz na původní zdroj.

Týden od 9. prosince 2019

Tisícovku prázdných obecních bytů zaplní noví nájemníci. Pokud si je opraví

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brno-obecni-byt-oprava.html

Některé městské části v Brně chtějí zájemcům o bydlení nabídnout obecní byty čekající na rekonstrukci, které si za vlastní peníze mohou opravit. Byty čekající na tyto rekonstrukce jsou momentálně prázdné, a lidé za provedenou rekonstrukci ušetří na nájemném. Městské části se průběžně snaží rekonstrukce bytů realizovat, jedná se však o složité a zdlouhavé procesy. V centru Brna je nyní zhruba 600 bytů čekajících na renovaci, nicméně polovina z nich čeká na rekonstrukci celých domů. Reálně je tak možno obsadit zhruba 300 bytů, které si nájemníci mohou i sami opravit. Taková rekonstrukce by však měla přísná pravidla (např. maximální výše do 200 tisíc korun a zákaz změny rozvodů), za jejichž porušení by následovaly sankce.

Vídeň buduje na zelené louce čtvrť pro 20 tisíc lidí. Jde o laboratoř chytrých technologií i moderního plánování

https://www.czechcrunch.cz/2019/12/viden-buduje-na-zelene-louce-ctvrt-pro-20-tisic-lidi-jde-o-laborator-chytrych-technologii-i-moderniho-planovani/

Počátek rozvojového projektu Seestadt, který se nachází na konečné stanici linky metra U2, se traduje již v roce 2013. Stanice metra byla vybudovaná jako první stavba v tomto rozsáhlém projektu skrze snadnou dopravu pracovníků na staveniště. Celý projekt je unikátní v tom, že se jedná o jakousi experimentální laboratoř chytrých technologií (smart city). V Seestadtu se tak testují nové přístupy k plánování všech oblastí, které souvisejí s urbanistickým rozvojem. To zahrnuje jak dopravu, tak regulování typů obchodů na ulicích včetně doručování zásilek. Ve velkém se tak testují inovativní technologie, které by se mohly používat v ostatních částech za dalších dvacet či třicet let. I přesto, že se ve čtvrti již nyní plánuje síť městské hromadné dopravy, je důraz kladen zejména na pěší pohyb, proto jsou obytné či kancelářské budovy rozmístěny rovnoměrně kolem celé čtvrtě. Přednost dostanou také obchůdky na ulicích oproti obrovskému nákupnímu centru. Pěší pohyb bude doplněn také cyklo-dopravou, kterou zajistí sdílené služby - důraz bude kladen na co nejmenší potřebu využívání vlastního auta. Co se týče obchodu, dokud nebude čtvrť kompletně dokončena, budou mít provozovatelé obchodů regulované nájemné, což jim poskytne čas na vybudování si vztahu s pravidelnými nakupujícími. I přesto, že čtvrť nyní obývá zhruba třetina plánovaného počtu obyvatel, se již narodilo zhruba 500 dětí, což je počet, se kterým nikdo nepočítal. Tomuto boomu tedy musel být přizpůsoben aktuální stavební plán a staví se více školek i škol.

Zdražování nových bytů v Praze zpomalilo. Přes sto tisíc za metr se ale platí i na periferiích

https://www.e15.cz//ceny-bytu/zdrazovani-novych-bytu-v-praze-zpomalilo-pres-sto-tisic-za-metr-se-ale-plati-i-na-periferiich-1365240

Z analýzy poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že tempo růstu cen volných nových bytů v Praze je nejnižší od počátku roku 2017, na konci října vzrostla průměrná nabídková cena meziročně o 6,1 % na 110 500 korun. Počet volných bytů od developerů na konci října klesl na 5 533. Nejdražším pražským obvodem je stále Praha 1, nejlevnějším Praha 9. Ve všech obvodech se cena za metr čtvereční pohybuje nad úrovní 100 tisíc korun za metr čtvereční. Největší zastoupení v nabídce mají stále dvoupokojové byty následované byty třípokojovými. Díky novým projektům bylo v září a říjnu zařazeno do nabídky 1 072 bytů ze 14 projektů (zhruba desetiprocentní nárůst). Více informací o zpomalování tempa růstu cen nových bytů se můžete dočíst také ve článku Hospodářských novin.

Praha zdraží obecní nájmy, ty přesto zůstanou výrazně levnější než u běžných bytů

https://www.e15.cz/domaci/praha-zdrazi-obecni-najmy-ty-presto-zustanou-vyrazne-levnejsi-nez-u-beznych-bytu-1365220

Nájemné v obecních bytech v Praze podražilo, nově budou nájemci platit kolem 120-150 korun za metr čtvereční, jedná se tak o nejvyšší možné navýšení stanovené zákonem. Nejčastějším argumentem pro zvyšování byla neměnnost cen nájmů po dlouhé roky. Během let se však trh nemovitostí posunul, stejně jako se zvýšily ceny oprav a dlouhodobých údržeb. Argumentem je také konstantní růst příjmů obyvatel. Nájem v obecních bytech v Praze je však stále zhruba o 2/3 levnější než nájemné v běžných bytech - zde se cena pohybuje nad úrovní 300 korun za metr čtvereční. Mezi světlé výjimky, které neplánují navýšení nájmů obecních bytů, patří například Praha 4 nebo Praha 13.

Hypotéka pro mladé problém s dostupností vlastního bydlení nevyřeší

https://www.e15.cz/finexpert/bydlime/hypoteka-pro-mlade-problem-s-dostupnosti-vlastniho-bydleni-nevyresi-1365226

Připravovaná novela zákona o ČNB by měla přinést tzv. hypotéku pro mladé, která bude uvolňovat podmínky pro žadatele do 36 let. Podle odborníků však zákon situaci na poli vlastního bydlení nikterak výrazně nepomůže. Prostřednictvím této hypotéky by žadatelé mohli dosáhnout až na 100 % hodnoty nemovitosti, stejně tak se bude jinak přistupovat k hodnocení důvěryhodnosti (bonity) klienta. V praxi však bude záležet zejména na podmínkách jednotlivých bank, novela zákona totiž umožňuje poskytovat těmto žadatelům až o 10 % více z výše úvěru vůči hodnotě nemovitosti (LTV), než u ostatních klientů, záleží však na aktuálním maximu bank, které jen v minimu případů činí 90 %. Zvýšení LTV bude pravděpodobně znamenat také vyšší úrokovou sazbu, a tedy i vyšší měsíční splátky. Dle odborníků navíc hlavním problémem na poli trhu nemovitostí nejsou nedostupné hypotéky, ale neúměrně vysoké ceny nemovitostí.

Developeři v Praze rozjíždějí komunitní bydlení. Nájemníky chtějí nalákat především cenou a lokalitou

https://archiv.ihned.cz/c1-66692350-developeri-v-praze-rozjizdeji-komunitni-bydleni-najemniky-chteji-nalakat-predevsim-cenou-a-lokalitou

Společnost Acord Invest chce přijít s projektem typu coliving, což v praxi znamená malometrážní byty se sdílenými prostory typu kuchyně a sociální zařízení. Projekt by měl být hotový do dvou let, firma zatím stále vybírá konkrétní objekt. V projektu plánuje svým nájemníkům nabídnout také služby, za nimiž musejí lidé často cestovat, jmenovitě například kavárny, myčky na kola či menší posilovny. Nadšení pro tento typ projektu sdílí například i společnost Trigema, která chce do roku 2023 postavit komunitní bydlení v pražských Nových Butovicích. Bydlení bude součástí kontroverzní nejvyšší budovy s názvem Top Tower. Na colivingové bydlení se zaměřuje také developerská společnost Karlín Group. Projekt by měl být vystaven nedaleko stanice Nádraží Holešovice. Sdílené bydlení je atraktivní zejména pro mladé ve formě studentů či digitálních nomádů, vhodné může být ale také pro seniory, kteří se díky bydlení nebudou cítit osaměle.

Nemovitost, jistota desetinásobku

https://archiv.ihned.cz/c1-66692980-nemovitost-jistota-desetinasobku

Komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková se zabývá tématem realitního trhu. V jejím článku se můžete dočíst, že experti se shodují na tom, ze současný stav realitního trhu není udržitelný. Ceny však rostou v rámci celé Evropské unie, proto centrální banky zpřísňují podmínky pro získání úvěrů. Tato opatření však žádným větším způsobem současný stav realitního trhu neovlivnila. Nákupy nemovitostí přitom byly velkým trendem v těch zemích, jejichž obyvatelé nevěřili kupní síle měny a stabilitě cen. Nemovitost však byla do jisté míry stabilní nemovitostí. Vlastnění nemovitostí je také výsledkem minulého režimu, kdy nebylo možné investovat téměř nikam jinam než do vlastního domu. Dnes je honba za nemovitostmi ovlivněna zejména nízkými úrokovými sazbami hypotečních bank a také nízkými úrokovými sazbami spořících účtů či jiných finančních produktů. Nemovitosti jsou tak ideální investicí pro ty, kteří mají více peněz a vyžadují přiměřenou míru rizika. Navíc, v případě krize se dá nemovitost vždy využít pro soukromé účely.

Každý druhý byt ve velkých městech koupí lidé z vlastních peněz, hypotéku nepotřebují

https://archiv.ihned.cz/c1-66693160-kazdy-druhy-byt-ve-velkych-mestech-koupi-lide-z-vlastnich-penez-hypoteku-nepotrebuji

Údaje portálu CenováMapa.org z posledních let ukazují, že pokusy ČNB o nápravu situace na realitním trhu nejsou až tak účinné. Důvodem může být např. to, že lidé ve velké míře nakupují nemovitosti bez nutnosti získání hypotéky. Dle analýzy by tak mohl být financován každý druhý byt. Jedná se údaje z první poloviny roku 2019 a týkají se prodejů bytů v Praze, Brně, Olomouci a Plzni. Relevantním údajem je přitom neexistence zápisu zástavy u banky v katastru nemovitostí. Mezi kupující přitom nejčastěji patří lidé nad čtyřicet let, zabezpečení podnikatelé či manažeři, kteří již vlastní bydlení mají a zvažují investici do nemovitosti pro své děti nebo na následný pronájem. Investuje se pak nejčastěji do bytů ve staré zástavbě. Důvodem četnějších nákupů jsou poté nízké úrokové sazby. Největší podíl takto nakoupených bytů se zrealizoval v Olomouci (přes 56 %), nejnižší v Plzni (zhruba 43 %). Sama ČNB přiznala, že nákup nemovitostí za vlastní snižuje její schopnost napomoci realitnímu trhu, zejména pak tlaku na nižší ceny. Primárním cílem regulace je však zabránit předlužení žadatelů a rizikovému chování bank.

V Česku začne nejrozsáhlejší soukromá výstavba od dob budování Baťova Zlína. V Praze vzniknou celé nové čtvrti

https://archiv.ihned.cz/c1-66694220-v-praze-vzniknou-nove-ctvrti

Miliardář Luděk Sekyra začně počátkem příštího roku stavět největší městskou čtvrť v Praze na pozemcích bývalého smíchovského nákladového nádraží. Součástí výstavby mají být stovky bytů, kanceláře, obchody, ale také dlouhý městský bulvár. Od tzv. Baťovy výstavby se tak bude jednat o nejrozsáhlejší výstavbu soukromého podnikatele. Novou Prahu tak začíná budovat skupina podnikatelů, a kdyby tyto čtvrtě měly jednoho dne nést jejich jména, vznikne v Holešovicích Nový Vítkov, na Florenci Dospivova čtvrť, část Smíchova a Karlína převezme Sekyrovo jméno a část nákladového nádraží na Žižkově ponese pravděpodobně jméno Kunovského Žižkov. Praha má tu nevýhodu, že velké množství parcel rozprodala v rozsáhlé privatizaci, má tak menší vliv na rozvoj svého území. Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se dnes v širším centru nachází přibližně 950 hektarů tzv. brownfieldů (nevyužívané pozemky), které by se výhledově měly proměnit na staveniště. Bylo by tak možné znovu vystavit celé Dejvice včetně Starého Města. Na těchto pozemcích mají do budoucna vzniknout významné a ucelené lokality pro život a práci tisíců lidí.

V Praze se připravuje na 109 tisíc nových bytů. Na stavební povolení ale čekají i deset let

https://archiv.ihned.cz/c1-66694210-bytu-se-stavi-vic-ceny-ale-stale-rostou

Během prvních 10 měsíců letošního roku byly zahájeny práce na 4 672 bytech, což je o 180 % více než loni. Pořád se však jedná o množství, které neuspokojí vysokou poptávku. Aby byla postávka uspokojena, je nutné započít výstavbu zhruba 1 000 bytů ročně. Podle nejnovějších dat je přitom v Praze v přípravě na 109 tisíc bytů v 735 projektech, problémem je dlouhé stavební povolení, kdy firmy čekají i 10 let. Nedostatek bytů má za následek raketový růst cen těch již postavených. Spolu s nedostatkem bytů roste také počet lidí, kteří na vlastní bydlení nemají, a to ani formou hypotéky, na kterou nedosáhnou. Vedení Prahy se přitom obává, aby se kvůli růstu nákladů nestala Praha pro některé lidi (zejména potřebné profese typu hasiči, učitelé, zdravotní sestry či policisti) nedostupným městem. Magistrát města Prahy si však slibuje zlepšení od připravovaného stavebního zákona, který by měl urychlit získání stavebního povolení. V jednání je tak systém jednoho úřadu, jednoho razítka a jedné stavby. Tato nová pravidla by dle premiéra Babiše měl začít platit již v roce 2021.

Jak omezit Airbnb? Michálek prosazuje povinnost nahlašovat pronajímání správci domu

https://echo24.cz/a/Szgmc/jak-omezit-airbnb-michalek-prosazuje-povinnost-nahlasovat-pronajimani-spravci-domu

Airbnb je stále trnem v oku velké spoustě lidí. Existuje proto velké množství návrhů, jak se s touto službou v dobách nedostatečné nabídky vypořádat. Pirátský poslanec Jakub Michálek například prosazuje, aby pronajímatel o svém záměru pronájmu skrze tuto službu informoval správce domu. Do rozúčtování plateb za služby by následně měl být promítnut počet lidí, kterým se byt bude nabízet. Michálek věří, že tento návrh projde Poslaneckou sněmovnou, a mohlo by se tak dostat menší pomoci těm občanům, kteří se potýkají s problémy. Patrik Nachler za Ano chce omezit krátkodobé pronajímání bytů prostřednictvím elektronickým platforem. Obce by pak mohly stanovit období, ve kterém jsou tyto služby zakázány, stejně jako by mohly určit počet ubytovaných osob nebo počet přenocování v jednom bytě za rok. Tento návrh bohužel neprošel hospodářským výborem.

Přidejte se ke stovkám spokojených majitelů. Na Flatio vše vyřídíte online, budete mít méně starostí a více času.

Sdílejte tento článek:
Doporučujeme
Jak se daní příjmy z pronájmu bytů
Aktuálně - Vládní omezení ubytovacích služeb se Flatio netýká
Flatio x NomadX