Přihlásit se jako nájemník Přihlásit se jako majitel Přihlásit se jako firma
Pro majitele · 29. prosinec 2019 · 5 minut čtení

Pronájmy v médiích #032

Přinášíme vám souhrn toho podstatného, o čem se psalo v českých médiích o tématu PROPTECHU, pronajímání, realit a developmentu. Každý týden pro vás připravujeme výběr těch nejdůležitějších článků, ke kterým přidáváme krátkou anotaci a odkaz na původní zdroj.

Týden od 16. prosince 2019

Výměna domácností jako nejlevnější cestování. Změnilo mi to život, říká Šmýdová

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66694820-vymena-domacnosti-jako-nejlevnejsi-cestovani-zmenilo-mi-to-zivot-rika-smydova

Jana Neuwerthová Šmýdová v rozhovoru pro DVTV popisuje, jaká je výměna domácností s jinými rodinami. Na tento "trend" ji upozornila kamarádka, a Jana neváhala příležitosti využít. To i z toho důvodu, že se svými syny chtěla cestovat, zejména nízkonákladově. Tato služba jim dává možnost vyměnit ubytování s rodinami (nebo jinými skupinami lidí) i z exotických lokací a vyzkoušet si život téměř kdekoliv. Za dobu působení na nejmenovaném serveru obdržela zhruba 200 nabídek od uživatelů, kteří chtějí okusit krásnou Prahu, se svými syny však realizovala pouze 13 nabídek hlavně v Evropě. Dle nabytých zkušeností tvrdí, že se její synové dokáží adaptovat v téměř jakémkoliv evropském městě, říká tedy, že je Evropa jejich domovem. A z jakých nejexotičtějších destinací přišly nabídky na výměnu? Například z Brazílie či Floridy, Praha je totiž skrze svoji historii žádaným městem. Jana Neuwerthová Šmýdová však tyto nabídky zatím nehodlá přijmout, i třeba skrze vysoké ceny letenek.

"Smrt památkářství v Česku." Odborníci žádají úplné stažení návrhu stavebního zákona

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/odbornici-zadaji-uplne-stazeni-navrhu-stavebniho-zakona/r~ae9fac9a224811ea8d520cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Dle Mezinárodní rady pro památky a sídla s názvem ICOMOS nový stavební zákon zcela ignoruje celou oblast péče o památky. Dle této rady hraje zákon do karet stavebnímu lobby a Hospodářské komoře. Mezi nejkritizovanější části patří fikce souhlasu ve stavebním řízení, tzn. pokud se daný úřad nestihne vyjádřit do 30 dnů, dojde k povolení stavby. Dle odborníků však v této lhůtě není možné zpracovat vyjádření u větších staveb nebo u projektů zasahujících do památkově chráněných území. Cílem nového stavebního zákona je přitom urychlení získání stavebního povolení, to by mělo být získáno nejdéle do jednoho roku od podání žádosti. K protestu památkářů se přidali také Piráti, kteří tento návrh zákona považují za zcela nepřijatelný. Mezinárodní rada kritizuje také délku lhůty, ve které je možné zákon připomínkovat. Dle organizace je nutné, aby byl zákon zcela přepracován samotným ministerstvem pro místní rozvoj.

Zlevňování hypoték končí. Sazby sice ještě mírně klesají, řada bank už však zdražuje

https://zpravy.aktualne.cz/finance/zlevnovani-hypotek-brzdi-pristi-rok-uvery-zrejme-podrazi/r~39417df020bf11eaac60ac1f6b220ee8/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Dle analýzy hypoindexu aktuální výše sazeb hypotečních úvěrů stagnuje. V listopadu se pokles téměř zastavil. Zájemců přitom bylo stále dostatek, celkem bylo poskytnuto 7305 úvěrů v hodnotě 18,301 miliardy korun. Ve srovnání s loňskými objemy prodejů je to o něco méně, mohou za to zejména nově zavedená přísnější opatření ČNB, růst cen nemovitostí a také přesycení trhu. Dle současných kroků jednotlivých bank lze také očekávat mírné zvýšení. Průměrná výše hypotečního úvěru přitom překonala hranici 2,5 milionu korun. Nicméně hypoteční trh v současné době zaostává o téměř 40 miliard korun oploti loňsku. Dle Martina Nováka z firmy Broker Consulting se však není třeba obávat markantního zdražování, úrokové sazby by měly zůstat na podobných úrovních, jako nyní. Pokud však dojde ke zvýšení základní úrokové sazby ČNB, vývoj úrokových sazeb bude rostoucí.

Vláda projedná zvýšení dávek na bydlení, důvodem je růst cen za energie i nájmy

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vlada-projedna-zvyseni-davky-na-bydleni-duvodem-je-rust-cen/r~42e43b581f1711ea8776ac1f6b220ee8/

Měsíční náklady na bydlení se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. U nájemních bytů by se dle návrhu mělo jednat o navýšení o 234 až 811 korun, u družstevních bytů a bytů v osobním vlastnictví o 202 až 501 korun. Do úravy přitom spadají částky za pevná paliva a za náklady srovnatelné s nájemným. Toto navýšení by mohlo přinést 335 milionu korun na dávky navíc. V Česku jsou přitom vypláceny dva typy dávek - příspěvek a doplatek. Loni bylo na dávky vyplaceno 7,3 miliardy korun, letos 6,6 miliardy korun. Na příspěvek má přitom nárok každý vlastník či nájemmník v bytě trvale hlášený, kterému na přiměřené bydlení nestačí 30 % příjmu (v Praze 35 %). Dávka se pak spočítá jako rozdíl mezi normativem a 0,3 nebo 0,35násobkem příjmu.

Praha schválila ubytovací poplatek 21 korun za noc v Airbnb. Za rok částka poroste

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/praha-schvalila-ubytovaci-poplatek-pro-airbnb-21-korun-prist/r~8f5f14081d8211ea8776ac1f6b220ee8/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Od ledna 2020 vzniká ubytovacím zařízením v Praze povinnost výběru ubytovacího poplatku 21 Kč za osobu na den - těmto povinnostem navíc podléhají i služby typu Airbnb. Částka byla stanovena jako součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Díky tomuto poplatku může Praha počítat s výnosem zhruba 370 milionů korun, což je asi o 14 % více než doposud. Od roku 2021 však budou moci obce navýšit poplatek až na 50 korun. Návrh na zvýšení bude zastupitelům obcí předkládán opětovně za rok, a to hlavně z důvodu, že současná sazba je až směšně nízká. Do povinnosti výběru spadají všechny krátkodobé pobyty bez ohledu na účel a místo, vyloučen je první den pobytu a ubytování delší 60 dní. Osvobozeni jsou také lidé starší 70 let a ti, kteří se ubytovávají v souvislosti se sezonní prací. Osvobození podléhají také skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže (za předpokladu že cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den). Samotnou správu mají na starost jednotlivé městské části včetně hlavního města Prahy (u jedno až pěti hvězdičkových hotelů).

Přidejte se ke stovkám spokojených majitelů. Na Flatio vše vyřídíte online, budete mít méně starostí a více času.

Sdílejte tento článek:
Doporučujeme
Pronájmy v médiích #044
Jaké jsou výhody střednědobých pronájmů pro studenty?
Co jsou to střednědobé pronájmy?