Přihlásit se jako nájemník Přihlásit se jako majitel Přihlásit se jako firma
Nápověda Nápověda pro majitele Jak Flatio funguje a proč se vyplatí Co je to provizní poplatek a proč ho platit?
Kategorie

Co je to provizní poplatek a proč ho platit?

Provizní poplatek se platí za služby, které Flatio poskytuje, aby byl proces pronájmu co nejhladší a nejefektivnější.

Výše provize se vypočítává na základě typu nabídky. Flatio si účtuje 7,5 % + DPH z nájmu za celé nemovitosti a 5 % + DPH z nájmu za soukromé pokoje. 

Provize se vypočítává a automaticky odečítá z každé platby za pronájem, kterou pronajímatel obdrží.

Pokud tedy máte například rezervaci na celou nemovitost, kterou jste uvedli na Flatio, bude vám účtován poplatek ve výši 7,5 % + DPH, a pokud máte rezervaci na soukromý pokoj, bude vám z tohoto pronájmu účtován poplatek ve výši 5 % + DPH.

Poznámka: Pokud je nájemní smlouva z různých důvodů ukončena dříve, poplatek za provizi se pronajímateli nevrací. Flatio však již nebude účtovat provizní poplatek ode dne, kdy ukončení nájemní smlouvy nabude účinnosti.

Jakým způsobem je provizní poplatek účtován?

Poplatek se automaticky odečítá z každé platby za pronájem, kterou obdrží všichni pronajímatelé bez ohledu na to, jaký typ ubytování pronajímají prostřednictvím Flatio a zda požadují kauci.

Když nájemce zaplatí nájemné, jsou peníze připsány na bankovní účet Flatio. Z platby se odečte poplatek za provizi.  Nájemné je na bankovním účtu Flatio až do doby, než se nájemník nastěhuje. Po nastěhování nájemce je nájemné - snížené o provizi - převedeno na účet pronajímatele. 

Faktura je vystavena automaticky vždy 1. den v měsíci za předchozí měsíc. Zobrazuje se v části "Vyúčtování" v aplikaci Mé pronájmy.

Provizní poplatek se účtuje za poskytování široké škály funkcí a služeb pronajímatelům, jako např:

 • Zákaznická podpora prostřednictvím mnoha kanálů pro pronajímatele během procesu vkládání nabídky bydlení na Flatio a po celou dobu, kdy je nemovitost inzerována, včetně zákaznické podpory po dobu pobytu nájemce
 • Právníky schválené nájemní smlouvy v několika jazycích, včetně angličtiny, češtiny, maďarštiny, portugalštiny, španělštiny, polštiny, němčiny a slovenštiny.
 • Bezplatné Rental Insurance, které může být uplatněno na všechny rezervace, kde není vyžadována platba vratné kauce
 • Lokalizace platformy a obsahu Flatio pro pronajímatele na rostoucím počtu trhů
 • Flatio prověřuje důvěryhodnost českých nájemníků (tato služba může být v budoucnu dostupná i pro další národnosti).
 • Flatio zobrazuje pronajímatelům recenze nájemníků, kteří si dříve pronajali ubytování prostřednictvím Flatio
 • Flatio informuje pronajímatele o nepříjemných zkušenostech, které měli předchozí pronajímatelé s konkrétním nájemníkem, než přijmou nájemníkovu  žádost o rezervaci
 • Automatizovaná řešení pro zefektivnění a zjednodušení procesu pronájmu (např. automatické e-maily připomínající nájemcům dlužné nájemné nebo automatická oznámení o platbách).
 • Online řešení pro usnadnění podpisu nájemní smlouvy
 • Možnost přijmout nebo odmítnout žádost o rezervaci (Existuje omezení, kolikrát lze toto právo uplatnit. Další informace naleznete zde). 
 • Přístup k rozsáhlé skupině profesionálních nájemců Flatio, kteří hledají měsíční pobyty.
 • Možnost spravovat různé nemovitosti prostřednictvím jediné digitální platformy (například možnost prodloužit, ukončit nebo změnit nájemní smlouvu online apod.) 

Ujišťujeme vás, že se provizní poplatek více než vyplatí, protože pronajímatelům přináší velkou přidanou hodnotu.

Byl tento článek přínosný?